- På innsiden av verdens vakreste bil
- Matlaging i verdensklasse
- Velkommen til T DESIGN STUDIO by Brodahl og Jahren
- SÆRPREG OG KVALITET I OVER 50 ÅR
- Reduser strømforbruket med 40%*
- MORTEN ENGEBRETSEN AS - Rask, ryddig og rå siden 1901
- En eventyrlig jul hos Illums Bolighus i Stavanger
- Mohn Kunsthandel med kvalitet og trygghet siden 1912
- En eventyrlig jul hos Illums Bolighus i Bergen
- Inspirert av dansk designs storhetstid
Karl Lagerfeld gjenskaper Ulysses reise

Et av hovedelementene vil være et fantastisk kunstarbeid av Karl Lagerfeld. En freskeinnstallasjon laget ekslusivt for hotellet, som vil bestå av 15 imponerende glass paneler som portretterer Ulysses reise. Hotellgjestene vil få anledning til å oppleve en tredje Joël Robuchon restaurant på Hotel Métropole Monte-Carlo, i en unik kunstnerisk setting designet av Karl Lagerfeld, og også med et nytt kulinarisk konsept. Denne utrolige duoen, begge med spisskompetanse, kommer sammen for å reflektere hotellets filosofi: et ekte symbol på luksus og eleganse i det nye århundret.

Ulysses reise rundt Middelhavet av Karl Lagerfeld
Ulysses reise rundt Middelhavet er Karl Lagerfelds moderne fotografiske tolkning av Ulysses eventyr som beskrevet av Homer i hans episke dikt Illiaden og Odysseen. Ulysses reise rundt Middelhavet er en spesifikk innstallasjon for svømmebassenget og restaurantområdene til Hotel Métropole Monte-Carlo, og består av etsede, baklyste glasspaneler som viser Lagerfelds bilder. Utgangspunktet for panelene er Lagerfelds fotografier, tatt med sort-hvitt film, bearbeidet for hånd som delikate papirtrykk uten noen retusjering, og digitalt skannet for å klargjøre til etsing. Kunstverket er en teknisk intrikat utvikling av foto som medium der Lagerfeld kanaliserer sjarmen og eventyret av Homers fortellinger og settes opp som en moderne innstallasjon som snakker for seg selv.
Hemmelighetene ved produksjonen
Karl Lagerfelds Ulysses reise rundt Middelhavet er et avansert prosjekt med etsede, baklyste glass paneler som viser Lagerfelds bilder. Hver enkelt seksjon av innstallasjonen består av to paneler som er lagt oppå hverandre, belyste av et avansert LED lyssystem. Et utvalg av keramiske smeltede farger har så blitt påført, med hver farge preget på glasset ved 620 grader Celsius. Glasset er til slutt herdet med et et primært fargelag. For baksiden av panelene er det brukt samme teknikk som fronten, men med en ekstra matt etsing. LED lysene som brukes på panelene kan dimmes og dermed skape en slags bevegelseseffekt på Lagerfelds fotografier. Lyskilden tilpasser seg automatisk etter det naturlige lyset der panelene er plassert. Det er for eksempel forskjell på lyssettingen om morgenen og kvelden. Ulysses reise rundt Middelhavet er som en museumsinnstallasjon spesielt laget for svømmebassenget og restaurantområdene til Hotel Métropole Monte-Carlo.

Ulysses i Homers Illiaden og Odysseen
Ulysses er helten i Homers berømte episke dikt Illiaden og Odysseen. Han var konge av Ithaca, gift med Penelope, far til Telemachus og sønnen til Laërtes og Anticlea. Ulysses er kjent for sin intelligens og som en ressursperson. Illiaden beskriver spesielt kampene mellom Kong Agamenon og krigeren Akilles, men tar også for seg flere greske legender. Sentralt i Homers fortelling er Ulysses rolle som en av de viktigste greske heltene i Trojanerkrigen. Ulysses er mest berømt som helten i Odyseen, som beskriver hans forsøk på å reise hjem etter Trojanerkrigen. Til tross for skipsforlis, pirater og dårlig hell, greide Ulysses å ta tilbake sin trone som konge av Ithaca. Homer, muligens født rundt 850 f.Kr. er hyllet som en av de største gamle greske poeter, og selvfølgelig for sine nedtegninger av Illiaden og Odysseen. Disse diktene blir bektraktet som en samling av flere generasjoners historiefortelling og danner et grunnlag for vestlig litterærtradisjon.
«Beste Hotell i Verden 2010»
Hotel Métropole Monte-Carlo ble utnevnt til «Beste Hotell i Verden 2010» av The Leading Hotels of the Worlds årlige sammenkomst holdt i Tokyo den 19 november. Direktør Jean-Claude Messant ble ved samme arrangement utnevnt til «Årets Beste Vert». Hotel Métropole i Monte-Carlo, som åpnet i 2004, ble da designet av den verdensberømte interiørdesigneren Jacques Garcia, som virkelig laget et palass for vårt århundre. Det moderne og elegante hotellet kombinerer en diskret blanding av sin glamourøse fortid med Middelhavstoner. Takket være Yoshi og Jean-Claude Messant har hotellet blitt en ekte gastronomisk destinasjon. I tillegg til Yoshi, tilbyr hotellet sine lokale og internasjonale kunder restauranten Joël Robuchon Monte-Carlo, som har 2 Michelin stjerner. Videre er lobbybaren en av de mest frekventerte i fyrstedømmet, i tillegg til restauranten ved svømmebassenget som er en oase i hjertet av hotellet. Métropole ESPA Monte-Carlo kom inn i den fornemme klubben «Leading Spas of the World» kort tid etter den åpnet i 2006. Hotellets spa tilbyr en rekke behandlinger der det brukes både moderne teknikk og trafisjonelle terapier fra rundt om i verden, som gir velvære til ansikt og kropp.
For mer informasjon: www.metropole.com
Tekst: Roger Norheim / visuellemagazine.com | Foto: Karl Lagerfeld & Hotel Métropole Monte-Carlo