Hjem » Klær & mote » Lange tradisjoner i konstant fornyelse

Lange tradisjoner i konstant fornyelse

Frisørsalongen Edith Winje har eksistert i over 60 år, og har med sin høye kvalitet blitt en favoritt for mange av byens innbyggere. De tolv frisørene har nok å henge fingrene i, og salongen har åpent helt til klokken 19 på hverdagene for å kunne ta imot alle kundene.
webEdith Winje mainpicture1
Hver sesong fører med seg sine trender.
-I sommer har det gått mye i kalde farger og striper, men mot høsten går det gjerne litt mer i de dypere, varmere nyansene. Sol og bading er ikke godt for fargepigmentene, så resultatet holder seg mye bedre i høstmørket, sier Vibeke Halaas, daglig leder ved salongen.
Farging av lokkene er ikke lenger forbeholdt kvinnene.
- Menn farger håret som aldri før, og blant de kvinnelige kundene tror jeg det er så mye som 90 % som har kunstig farge, forklarer hun.
Høsten er også en sesong da håret får ekstra mye oppmerksomhet.
- Det er svært mange som kommer og tar kurer på et sommerskadet hår utover høstmånedene, sier hun.
I det siste har salongen merket en litt romantisk trend blant kundene.
- Det er stadig flere som kommer inn for å rulle opp håret og sette det opp til spesielle anledninger. Det klassiske utseendet har nok fått en tilbakekomst, smiler Vibeke.

For menn

Tidligere hadde salongen en egen avdeling for herrer. Nå har de heller satset på en samlet unisexavdeling.
- Vi har flere kvalifiserte herrefrisører enn noen gang, forklarer Vibeke. – Til høsten skal håret skal være kortere enn det har vært tidligere. Når det er sagt, er menn en litt annen kundegruppe enn kvinner. Unge gutter er ofte med på motebølgene, mens litt eldre menn gjerne holder seg til en frisyre som de synes at de kler, smiler hun.
webEdith Winje4

Høstmotene

Da jeg spør om trender i sesongen som kommer, svarer hun bastant: - Boben er enormt populær i alle sine varianter, og dette vil nok vare enda en stund.

Alle frisørene hos Edith Winje kurses flere ganger i året for å være oppdatert på de siste trendene.
- Vi både reiser på kurs, og leier inn folk til å komme hit for å lære oss opp, forklarer Vibeke.

De aller minste er også tatt godt vare på i salongen. Under klippen får de se film, og når de er ferdige blir de belønnet med noe godt.
- Det går stort sett kjempebra når vi bruker de metodene, smiler hun.
webEdith Winje3

Til den blussende bruden

Edith Winjes brudesalong har vært et velkjent og høyt verdsatt etablissement blant Kristiansunderne i snart 20 år. Salongen både selger og leier ut brudekjoler i størrelser fra 34 til 56.

I august var flere av damene i salongen på messe for å plukke ut neste års kolleksjon.
- Kjolene kommer inn i desember eller januar, så det kan være lurt å vente med prøvingen til januar, dersom man skal gifte seg neste år, sier Vibeke.

De nye brudekjolene bærer preg av å være enkle, samtidig som de har mer pynt enn i de siste årene. Perler, kniplinger, steiner og blonder; alt er lov, så lenge det er elegant. Flere av kjolene har et historisk preg, med synlige korsetter i kjolene, og mange gir assosiasjoner til draktene tidlig på 1900-tallet.
- Det er også mer og mer farge i brudekjolene for tiden, forklarer Janne Heggem, og viser meg en kremfarget kjole med sorte broderier på. –Man kan til og med finne spreke brudekjoler i rosa, men de aller fleste går nok for en mer klassisk stil. Dersom man har lyst på litt farge, velger man gjerne en hvit eller kremfarget kjole med innslag av bleke farger i.
Salongen har også et stort utvalg til brudgommen, slik at han står i stil med bruden.
webEdith Winje5

Eleganse i større størrelser

31. mars 2005 åpnet Edith Winje stormotebutikk i den delen av lokalet hvor det tidligere var herrefrisør. Klærne i butikken er håndplukket på messer, og Janne synes hun får stadig bedre følelse for hva hun skal velge.

Hun og de andre ved salongen hadde lenge gått med en idé om et slikt konsept, da de syntes det var et stort behov for lekre klær i store størrelser i byen. Størrelsene varierer fra 42 til 56/58, så dette er en butikk som bør være av interesse for mange kvinner.
- Mange tror at man må være så stor for å handle i stormotebutikker, men vi har jo klær i helt gjennomsnittlige størrelser her. 42 er jo slett ikke stort, sier hun.

Man får også kjøpt italienske skinnstøveletter med ekstra vide skaft i butikken.
- De er kjempegode, og dette er noe som mange har savnet, smiler Janne.

Butikken fører alt fra det hverdagslige til festklær, og har også et utvalg accessoirer som komplimenterer klærne.

Av Heidi K. E. Greger